Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Týmové hry / návody
  3. Návody na stavbu nízkých lanových překážek
  4. Technologie stavby nízkých lanových překážek

Technologie stavby nízkých lanových překážek

PP lana

Pro stavbu nízkých i vysokých lanových překážek používáme zejména polypropylenová lana. Jsou široká (dobře se po nich chodí a snadno se dají uchopit), voděodolná, lehká, samosvorná. Barevné kombinace umožňují snadnější orientaci při zdolávání překážek. Lana jsou pletená bez jádra. Toho využíváme pro provlékání karabin skrz lano nebo provlékání samotného lana a vytváření tak jednoduchých a funkčních ok.

Ocelové maticové spojky a oválné karabiny

Kovové maticové spojky (majlonky) často nahrazují dražší karabiny. Jsou vhodné díky své nízké ceně (několikanásobně levnější než horolezecké maticové spojky a karabiny) a dostatečné pevnosti pro většinu pevných spojů, vypínání lanových překážek nebo realizaci spojů na delší období. Pozor - nejedná se o horolezecký materiál, spojky nesplňují předepsané normy ani pro práci ve výškách. Nepoužíváme je tedy tam, kde by mohli ohrozit bezpečnost!

Tam, kde je vhodnější použít karabiny, využíváme levné ocelové oválné karabiny. Jejich těžší váha (ocel) pro stavbu lanových překážek nevadí.

Lodní uzel

Většinu nízkých ale i vysokých lanových překážek vážeme na stromy pomocí lodního uzlu. Jde o jednochý ale dostatečně pevný uzel, který zase snadno povolíme a případně dotáhneme.

Vypínání překážek

Překážky vypínáme dotažením okolo stromů. Pokud se po čase překážka povolí (uzly se více dotáhnou, lano vytahá), jeden kotvící uzel převážeme a překážku dopneme. Pokud stavíme překážku pro více účastníků, na delší období nebo ji chceme snadno a pořádně napnout, využíváme jednoduché napínací zařízení (princip několikanásobného kladkostroje).

Ochrana stromů

Pokud stavíme překážky na delší období, je možné použít jako ochranu stromů před odřením kůry staré koberce nebo hasičské hadice. Elegantnější řešení pak vytvoří profi ochranný žebříček (snadno se instaluje na jakýkoliv průměr stromu, drží i bez uvázaného lana).

Všechny uvedené výrobky pro stavbu lanových překážek a další materiál si můžete objednat v našem e-shopu www.hernisety.cz.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Herní sety: Ing. Václav Vacek, Stroužníky 748, 56164 Jablonné nad Orlicí, IČ: 76579352, info@hernisety.cz, 731 598 904, www.noteso.cz, www.tetherball.cz, www.musicalmemorygame.com 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.