Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Tetherball - návod na hru

Celý návod ke stažení ve formátu pdf.

Hra

Tetherball je míč přivázaný na lanku, které visí z horního konce vertikální tyče. Hra je určena pro 2 hráče, kteří, každý na své polovině, se snaží údery rukou do míče omotat celé lanko s míčem okolo tyče ve svém směru. Hráči si vytvoří mezi sebou dělící čáru, jejíž střed prochází patou vertikální tyče.

Doporučení

Míč na Tetherball můžete zvolit jakýkoliv; pro začátečníky a pohodlnou hru doporučujeme měkčí míč. Tyč na upevnění by rozhodně měla být kvalitní a nevyplatí se na ní šetřit. Tyč je během hry dost namáhaná. U levnějšího provedení se bude tyč ohýbat, což nepříznivě ovlivňuje trajektorii míče, a posléze se zlomí.

 • Tetherball nepotřebuje mnoho místa a lze ho hrát téměř na každém povrchu.
 • Tetherball je zábavný jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé hráče.
 • Pokročilejší hra Teherball vyžaduje poměrně dost fyzických sil.
 • Pro Tetherball potřebujete pouze 2 hráče, organizace hry je proto snazší.
 • Tetherball poskytne intenzivní procvičení celého těla.
 • Tetherball je snadný na naučení.

Pravidla

Každá komunita má svá trochu odlišná pravidla Tetherballu. Nabídnutá pravidla mohou být inspirací a návodem.

Hry a zápasy:

Cílem hry je, aby jeden z hráčů omotal celé lanko s uvázaným míčem okolo tyče ve svém směru.
Výsledek hry může být hodně ovlivněn tím, který hráč začíná a podává jako první. Proto se musí zápas skládat z několika her, ve kterých se hráči střídají v podávání. Hráči si mohou zvolit, kolik her budou hrát. Vítězství zápasu ale musí být vždy alespoň o 2 vítězné hry.

Podání:

V Tetherballu je velice důležitá kontrola nad míčem. Proto má podávající hráč ohromnou výhodu. Ve většině pravidel začíná soupeř hrát ihned po podání protihráče. Podle tohoto pravidla, pokud si podávající udrží kontrolu nad míčem, tzn. zasáhne ho pokaždé na své polovině, má výhru téměř jistou.

Aby měl soupeř větší šanci ovlivnit hru, mohou se hráči domluvit na pravidle, kdy podávající hráč musí počkat na další úder, dokud soupeř neudeří také do míče nebo dokud míč neoběhne 4x kolem dokola tyče. Pak teprve může podávající udeřit znovu. Toto pravidlo umožňuje využít výhodu kontroly nad míčem soupeři. Podávající ale může podat míč tak šikmo, aby zabránil soupeři v prvním čistém úderu do míče. S uvedeným pravidlem je hra spravedlivější, i když stále platí, že ztráta podání často znamená prohru.

Směr hry:

Podávající si může na začátku každé hry zvolit směr, jakým bude hrát (ve kterém bude podávat).

Porušení pravidel:

Neúmyslné porušení pravidel

Pokud se hráč dopustí kteréhokoli z následujících porušení pravidel, je míč zastaven a vrácen na místo, kde došlo k porušení (počet otoček i výška na tyči). Druhý hráč (ten, který neudělal chybu) rozehrává – podává. Pokud hráč spáchá 3 jakákoli neúmyslná porušení pravidel, automaticky vyhrává hru protihráč.

 • Přešlap strany (dělicí čáry)
 • Dotknutí se lanka rukou, tělem
 • Zamotání lanka kolem ruky nebo těla
 • Přenášení nebo házení – při úderu do míče musí hráč rukama odrazit míč ihned bez prodlévání a delšího kontaktu. Míč se nesmí chytit a přenášet, postrkovat apod. Platí jen okamžitý rychlý úder.
 • Dvojí úder – může být úmyslný nebo neúmyslný, v pravidlech počítáme s tím, že šlo vždy o neúmyslný. Hráč smí udeřit do míče vždy jen jednou, dokud míč neoběhne kolem tyče nebo ho neudeří protivník. Výjimku tvoří situace, kdy míč po úderu zasáhne tyč, pak je možné udeřit do míče znovu.

Úmyslné porušení pravidel

 • Uchopení tyče – znamená okamžité ukončení hry (ztráta hry).

Pokud se oba hráči dopustí jakéhokoliv porušení pravidel současně (nebo není li jisté, kdo z hráčů porušení způsobil), pak se provede toto: oba hráči položí zároveň každý jednu ruku na míč a podrží ho ve vzdálenosti 3 stopy (asi 1m) od tyče přesně nad dělicí čárou (svých stran). Na znamení pustí současně míč. Jakmile se míč dotkne tyče, mohou hráči pokračovat libovolně ve hře.

Taktika

Klíč k vítězství je umění udržet si kontrolu nad míčem. Zřejmý způsob, jak udržet kontrolu nad míčem, je trefit míč výš, než kam váš soupeř dosáhne.

Kradení míče

Jedna z nejcennější taktiky je obětování otočky. Pokud k vám míč přiletí po úderu protivníka příliš vysoko nebo pod takovým úhlem, že pro vás není snadné míč pořádně trefit, často je nejlepší volba trefit míč jednou ve směru, ve kterém obíhá (abyste si ho usměrnili) a po otočce ho udeřit znovu pořádně ve svém směru. Jakmile obětujete jednu otočku, přesuňte se dopředu na své polovině, abyste mohli snáze zahájit svoji ofenzivu. Ztráta jedné otočky je vyvážená získáním kontroly nad míčem.

Obrana

Když hrajete obranu a snažíte se ukrást míč, musíte být neustále v pohybu vpřed a vzad na své polovině. Pokud zůstanete na jednom místě, je snadné pro soupeře posílat míč tak, aby jeho nejnižší bod byl u něj a nejvyšší přímo nad vámi. Jestliže se budete hýbat, nutíte protihráče, aby neustále měnil úhel letu míče a i své postavení. Protihráč bude chtít být vždy přímo naproti vám v polovině kruhu. Pokud ale náhled vyrazíte přímo proti němu, máte velkou šanci na ukradení míče.

Podávání

Snažte se rozehrát míč v ostrém úhlu tak, že jeho dráha je nakloněna spíše k vertikální než horizontální ose. Cílem je neumožnit soupeři čistý zásah v protisměru.
Když míč takto létá nahoru a dolů, dobře vidíte, kde u soupeře letí dolů a podle toho se i vy musíte postavit na další úder.
Pokud soupeř udeří míč blízko čáry, je lepší jít mu vstříc a blokovat. Pokud od zadu, pak je lepší jít také dozadu a pokusit se míč zachytit.

Technika úderu

Správně provedený úder je lepší než 2 obyčejné „pěsťovky“!
Zkuste trefit míč současně hranou (tam, kde je malíček) své dominantní ruky (s pokrčenými prsty) a dlaní druhé ruky. To vám dává ideální kombinaci síly a kontroly nad míčem.

Praxe, cvičení, trénink

Tetherball můžete výborně trénovat jen sami!

 • trefení míče po každé otočce
 • správně provedené a silné podání
 • podání pod extrémním úhlem a také přijímání takového míče (odražení zpět)
 • obětování jedné otočky, přemístění se dopředu a pak získat kontrolu silným úderem nad míčem
 • zachránění míče na poslední chvíli. Nechte míč oběhnout 2 – 3 kola a pak na poslední chvíli zablokujte jeho pohyb. Posledních pár otoček je často velice rychlých a umění zablokovat míč dává šanci na otočení celé hry.

Výbava

Míč na hru Tetherball je podobný jako volejbalový míč, kromě toho, že je nějakým způsobem připojen k lanku. Většinou je to řešeno dvěma způsoby – lanko zapuštěné uvnitř míče nabo lanko se smyčkou na povrchu míče. Doporučujeme míč s lankem zapuštěným dovnitř. Smyčky mají větší tendenci se rozbít a víc od nich bolí ruce.

Míče na Tetherball se liší hlavně svojí tvrdostí. Většina míčů je příliš těžká, rychle od nich bolí ruce. Proto doporučujeme spíše měkký míč.

Hrací tyč na Tetherball je při hře poměrně dost namáhaná. Tenké, lehčí a vícedílné tyče toho vydrží méně, krom skutečnosti, že svým ohýbáním ničí dráhu letu míče. Jednodílné Tetherball tyče jsou nejrobustnější, ale také nejdražší. Důležitá je zde trvanlivost a provedení. Více dílné tyče na Tetherball mají naopak výhodu, že je snadno převezete v autě a můžete lépe skladovat.

Doporučujeme používat nějaké víčko na kotvící trubku v zemi (pokud nemáte Tetherball napevno zabetonovaný nebo pokud zrovna nehrajete a Tetherball je složený) i na samotnou Tetherball tyč, aby do ní zbytečně nepršelo.
Ideální výška Tetherball tyče je 12 stop s dvěma stopami v zemi. Tzn. 3,6576 m s 0,6096 m v zemi. Pokud si jste jisti, že nebudete nikdy měnit polohu Tetherball tyče, můžete si koupit tyč z jednoho kusu a zabetonovat ji do země, vyjde Vás to trochu levněji.

Nedoporučujeme Tetherball tyče, které mají nahoře řetízek, do kterého se následně uchycuje lanko (je to pro snazší připevnění lanka – je to níže). Řetízek má totiž větší tendenci se zamotat kolem tyče.

Pokud instalujete Tetherball na veřejném prostranství, počítejte s tím, že vám na tyč budou lézt vandalové. Raději investujte do něčeho trvalejšího a pevnějšího! Vyrobeného na zakázku.

Instalace

Do země zatlučte nebo zabetonujte trubku s větším průměrem, do které pak nasadíte Tetherball tyč. Můžete trubku také zabetonovat do pneumatiky!

Pozor – kotvící trubka v zemi by měla být o trochu výš než půda, aby hlína nepadala dovnitř, ale ne zase moc vysoká, aby bylo možné případně sekat trávu!Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Herní sety: Ing. Václav Vacek, Stroužníky 748, 56164 Jablonné nad Orlicí, IČ: 76579352, info@hernisety.cz, 731 598 904, www.noteso.cz, www.tetherball.cz, www.musicalmemorygame.com 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.